Cum a fost Campionatul francez de tenis deschis

Campionatul francez de tenis deschis sau Roland Garros este un turneu anual de tenis organizat la sfârșitul lunii mai și începutul lunii iunie la Paris. În 2012, Roland Garros a avut loc între 27 mai și 11 iunie. În cadrul său, au avut loc campionatele de masculin și feminin, competiții de duble, turnee de veterani și turnee de tineret.

Manual de instrucțiuni

1

Adevărata vedetă a French Open 2012 a fost compatriotul nostru Maria Sharapova. Tenisorul rus a câștigat șapte meciuri dificile. Prima rivală a blondei Maria a fost jucătoarea de tenis română Alexandra Kadanets, care nu a reușit să smulgă o singură partidă de la Sharapova. Mai departe, Sharapova a învins cu ușurință japonezul Ayumi Morita și chinezul Shuai Peng. Cel mai dificil meci pentru Sharapova a fost confruntarea cu cehul Klara Zakopalova, care a durat trei seturi. În finală, Sharapova s-a întâlnit cu senzația francezului Open 2012 - italianca Sarah Errani. Această jucătoare de tenis în miniatură a ajuns în finală, învingându-i pe rivali atât de importanți precum Samantha Stosur și Anu Ivanovici. Cu toate acestea, Sarah nu a avut suficientă experiență pentru a lupta cu Maria.

2

În turneul masculin de un singur jucător, spaniolul Rafael Nadal a câștigat. În principiu, spaniolul a prezis victoria înainte de începerea turneului. Nadal a ajuns în finală cu un rezultat asurzitor, fără a pierde un singur set în toate cele șase meciuri. Meciul final dintre Nadal și sârbul Novak Djokovic a avut loc abia pe 11 iunie din cauza vremii ploioase. Spaniolul a dominat în trei seturi de patru și a primit pe bună dreptate faimosul „bol de salată” Roland Garros. De remarcat este faptul că Rafael Nadal a urcat pe cel mai înalt podium al acestui turneu pentru a șaptea oară.

3

În ceea ce privește confruntările de perechi, printre perechile masculine, cele mai puternice s-au dovedit a fi echipa lui Daniel Nestor (Canada) și Max Mirny (Belarus). În turneul de duble feminin, au câștigat o pereche de tenismeni italieni Robert Vinci și Sara Errani. În finală, italienii au tras literalmente victoria din mâinile rușilor Nadia Petrova și Maria Kirilenko. Printre cuplurile mixte, primul premiu a fost pentru Sania Mirza și Maleh Bhupati. Printre juniori, germana Anika Beck și belgianul Kimmer Sopejans au devenit cele mai puternice jucătoare de tenis.