Usain Bolt câștigă cea de-a 9-a medalie olimpică de aur în releu 4 × 100: obține „Tripla Triple”

Cuprins:

De parcă a existat vreo îndoială! Usain Bolt din Jamaica și-a cimentat locul în istoria olimpică, alergând la cea de-a noua sa medalie de aur în ștafeta 4 × 100 din 19 august. Continuați să citiți cum uimitoarea sa picior de ancoră a asigurat victoria pentru Jamaica.

Uită-te la el du-te! Usain Bolt, în vârstă de 29 de ani, a demonstrat de ce este cel mai mare traseu olimpic de sprinter și câmp pe care l-a văzut vreodată cu o performanță remarcabilă în ștafeta masculină 4 × 100. Restul echipei a fost destul de rapid în cele trei manevre anterioare lui, dar a fost o cursă cu trei sensuri între o echipă puternică a SUA și Japonia care a intrat pe întinderea de acasă. De îndată ce Usain a luat bastonul, cursa s-a terminat oficial, întrucât s-a îndreptat înainte - fără niciun punct de vedere - al celorlalți alergători, traversând linia de sosire mai multe lungimi ale corpului înaintea medaliei de argint câștigând Japonia. Echipa SUA a fost lăsată să se mulțumească cu medalia de bronz, dar ulterior au fost dezbrăcați în urma descoperirii post-cursă a unei infracțiuni de trecere a bastonului. Canada a fost apoi ridicată la poziția medalia de bronz.

Faceți clic aici pentru cele mai memorabile momente ale Olimpiadei de la Rio

Fără TV prin cablu? Relaxa! Faceți clic aici pentru a afla cum să urmăriți jocurile olimpice online.

Cu această victorie, Usain părăsește încă o dată jocurile de la Rio cu trei aururi, în ștafeta de 100 m, 200 m și 4 × 100. El a obținut același obiect în jocurile de la Londra din 2012 și la Jocurile Olimpice din 2008. Acest om nu știe ce eșec este vorba de alergare, viteza lui este atât de neegalată de niciun alergător din acest deceniu, încât sprintul olimpic îi aparține. Acum are mai multe medalii de aur olimpice în orice sport decât oricine altul, dar recordul de neatins al lui Michael Phelps cu 23 de aururi de înot.

Dar poate fi mai mult loc pentru ca altcineva să revendice aurul sprint în Tokyo 2020, deoarece există numeroase zvonuri conform cărora Usain își va atârna pantofii de alergare și se va retrage după ce va câștiga Rio. Cu toate acestea, superstarul nu a făcut un anunț oficial. Cu siguranță ne va lipsi zâmbetul său uriaș și viteza uimitoare dacă aceasta este cu adevărat ultima sa Olimpiadă.

, ce ai crezut despre cursa uimitoare a lui Usain?