Ted Ligety câștigă medalia de aur olimpică în slalomul uriaș

Image
Image
Image
Image

SUA au obținut o altă medalie de aur pe 19 februarie, când Ted Ligety, în vârstă de 29 de ani, a terminat pe primul loc în evenimentul de slalom uriaș masculin. Americanii au sărbătorit dulcea victorie, dar reacția lui Ted a fost și mai dulce!

A fost a doua sa medalie de aur în carieră la eveniment, dar Ted Ligety și-a dorit această victorie mai mult decât orice. Schiorul din Park City, Utah, aștepta ani în șir pentru acest moment, iar el a încheiat miercuri evenimentul de slalom uriaș într-un mod adecvat dramatic.

Ted Ligety câștigă medalia de aur în slalomul uriaș: sportivul cade la pământ cu emoție

Potrivit ABC, Ted și-a dorit cu adevărat această medalie de aur și, după ce a așteptat patru ani pentru această oportunitate, a vrut doar să o ia de la capăt - în timp ce tot ieșea în vârf, desigur.

[hl_ndn videoid = ”25638934 ″ videotitle =” Ted Ligety câștigă aur ”]

[hl_ndn videoid = ”25637571 ″ videotitle =” Ted Ligety The Greatest? ”]

„A fost o ușurare imensă”, a spus el în timp ce a căzut la pământ cu mare emoție după eveniment. „În tot sezonul, toată lumea vorbește despre Jocurile Olimpice, Olimpiada. La un moment dat am fost ca: „Hai să o facem deja. Haideți să terminăm chestia asta, astfel încât să putem înceta să vorbim despre presiune și despre tot cu ea ”. Deci este minunat

în sfârșit, faceți-l și scoateți maimuța din spate."

Pentru cei care nu știu, slalomul uriaș este un eveniment de schi alpin care implică schi între seturi de stâlpi sau porți, pe un deal cu o cădere verticală abruptă. Ted a terminat evenimentul cu un timp combinat de două minute și 45, 29 secunde, câștigând cu aproape jumătate de secundă.

„Prima sa alergare a fost ireproșabilă, liberă”, a spus antrenorul principal al bărbaților din SUA, Sasha Rearick. „A avut încredere în sine, a fost schiul său semnat. Al doilea meci a fost un meci de șah strategic, pe care l-a executat genial. ”

Medalia de aur a lui Ted este prima medalie pentru echipa alpină a SUA în timpul Jocurilor Olimpice de la Sochi și a doua sa medalie de aur în carieră la eveniment - a câștigat în urmă cu opt ani la Jocurile de la Torino din Italia, când avea 21 de ani. Pe 19 februarie, Ted a devenit al doilea american, împreună cu Andrea Mead Lawrence, care a câștigat două medalii de aur alpin!

Alți schiori alpini reacționează la performanța lui Ted

Dacă sunteți la Jocurile Olimpice de iarnă, atunci probabil știți cine este Bode Miller. Bode, 40 de ani, care are un record american șase medalii alpine, a concurat probabil la ultimul său eveniment olimpic din acest an, terminând pe locul 20 în acest eveniment. Bode s-a felicitat apoi cu Ted după aceea, argumentând că era pur și simplu mai bun decât toți ceilalți.

"Poartă atâta viteză și nu greșește, acestea sunt lucrurile care îl separă", a spus Bode. „Alți băieți au viteză de două tururi și se luptă puțin. El o poartă lin de sus în jos. ”

Schiorul francez Steve Missillier a câștigat medalia de argint, dar a recunoscut că a fost cel mai bine ce a putut face. „Este imposibil [să învingi Ligety]”, a spus el. „Pentru mine și, cred, pentru toți cursanții.”

Începând cu 20 februarie, SUA se află pe locul trei la olimpiadă cu șapte medalii de aur, dar are cele mai multe medalii cu 23.

Tu ce crezi, ? Vă bucurați până acum de Jocurile Olimpice din 2014? Ți-a plăcut victoria lui Ted? Spuneți-ne mai jos!