Simone Manuel câștigă 100 m stil liber - devine prima medalia de afro-americană înotătoare

Cuprins:

Sfânta molie! Simone Manuel a făcut istorie devenind primul înotător afro-american care a câștigat aurul într-o competiție individuală pe 11 august. Partea cea mai nebună este că nimeni nu se aștepta ca ea să obțină măcar o medalie! Avem toate detaliile inspiratoare, chiar aici!

Ce poveste uimitoare! Simone Manuel și canadianul Penny Oleksiak nu au fost în niciun caz așteptați să ia podiumul după liberul 100m pe 11 august, dar cele două fete s-au ridicat din spate pentru a șoca mulțimea și a încheia o egalitate rară pentru aur! Câștigul a fost cu totul istoric, deoarece Simone a devenit prima americană care a câștigat acel eveniment din 1984, dar mai important este ea prima femeie afro-americană care a câștigat o competiție individuală pentru Statele Unite, EVER! Pur și simplu uimitor. În plus, timpul fetelor a bătut vechiul record olimpic! Fără TV prin cablu? Relaxa! Faceți clic aici pentru a afla cum să urmăriți jocurile olimpice online

„[Acest aur] nu este doar pentru mine, ci pentru o mulțime de oameni care au venit înaintea mea și mi-au fost inspirație”, a năpustit Simone imediat după marea cursă. „Este pentru [fostul medalist de aur la ștafetă] Cullen [Jones] și pentru toți oamenii de după mine care cred că nu pot face acest lucru. Vreau doar să fiu o inspirație pentru alții pentru a arăta că o poți face. ”Cu siguranță, fată!

Echipa americană de înot a femeilor: vezi fotografiile sportivelor talentate

Fetele nu erau preferate pentru a participa la eveniment. Cate și Bronte Campbell din Australia au fost cu siguranță așteptați să ia aur și argint, cu veterana de mare putere Sarah Sjostrom venind cu bronz. Totuși asta nu s-a întâmplat și a lăsat lumea uluită., ce părere ai despre Simone care se întoarce să smulgă medalia de aur? Împărtășește-ne gândurile despre cursa uimitoare cu noi!