Geraint Thomas: 5 lucruri despre ciclistul Sky Team care conduce Turul Franței

Cuprins:

Îndreptându-se în finala Turului Franței din 2018, Geraint Thomas a stabilit o conducere impresionantă. Înainte ca cursa să coboare până la metri finali, cunoașteți mai multe despre acest călăreț care face istorie.

Se pare că Chris Froome, în vârstă de 33 de ani, nu va mai repeta ca campion în acest an. Colegul său călăreț al echipei Sky, Geraint Thomas, 32 de ani, l-a ucis în timpul Turneului Franței din 2018, stabilind un avans de 2:05 față de locul doi Tom Dumoulin la finalul etapei 19 din 27 iulie. du-te, Geraint poate să-și croiască drumul către victorie - și nemurirea cu bicicleta.

1. El a făcut deja istorie în acest Tour de Franță. Geraint a luat tricoul galben (practic, semnificând că este pe primul loc) la finalul etapei 11 și nu i-a dat înapoi. În următoarele etape, Geraint a construit un avantaj confortabil, în timp ce a scos un spectacol spectaculos în Etapa 12. Geraint a cucerit Ale d’Huez, probabil cea mai cunoscută ascensiune sportivă, potrivit The Telegraph. În câștigarea urcării de 18 mile, Geraint a devenit primul pilot britanic care a cucerit Alep d'Huez. El a fost, de asemenea, primul pilot - de orice naționalitate - care a câștigat pe Alpe d'Huez în timp ce purta tricoul galben (cu excepția lui Lance Armstrong, care a fost dezbrăcat de toate premiile sale datorită dopajului său.) Este și primul bărbat în 25 de ani. ani pentru a câștiga etapele montane înapoi.

2. Geraint a început să călărească la o vârstă fragedă. Născut la Birchgrove, Cardiff, originarul Țării Galilor a început să meargă cu bicicleta la Clubul de Ciclism Maindy Flyers când avea 10 ani, în funcție de ciclism. El a câștigat prima sa medalie de aur la Campionatul Mondial în cursa de zgâriere la Mondialele de juniori din LA "Cred că am început să cred cu adevărat în mine după Los Angeles și asta m-a ajutat să câștig juniorul Paris-Roubaix mai târziu în acel an", a spus el. „Am început să văd ciclismul ca pe o carieră și nu ca un hobby. Până atunci doar ne-am distrat să călărim biciclete și am coborât cu toții pe pista Maindy și a fost exact ca într-un club de tineret. ”

3. Liceul său a produs câteva vedete importante ale sportului. Geraint a absolvit Liceul Whitchurch din Cardiff, care a produs și Gareth Bale, care a câștigat Liga Campionilor de patru ori. În plus, Sam Warburton, fost jucător de rugby pentru Lions britanic și irlandez, a venit și el de la școală.

4. Geraint a câștigat câteva curse, dar încă nu a mai ales unul mare. În 2017, Thomas a câștigat prima etapă a Turului Franței, devenind primul galez care a îmbrăcat tricoul galben. Se descurca bine, dar și-a rupt gulerul în etapa 9, forțându-l să se retragă din cursă. Cu doar două etape și mai mult de două minute înaintea tuturor celorlalți, câștigul său este privit ca o formalitate. Aceasta ar fi prima sa victorie de Grand Tour. El a câștigat astfel de curse pe scenă, inclusiv Bayern-Rundfahrt 2014, Paris-Nisa din 2016 și Turul Alpi 2017.

5. Este căsătorit! Thomas a cunoscut-o pe Sara Elen Thomas printr-o prietenă reciprocă, iar cei doi au legat nodul în 2015. „Ei apreciază foarte mult ceea ce fac bicicliștii și toată lumea știe cine sunt. Este o schimbare revigorantă din Marea Britanie, în cazul în care nu par să obțină mult respect pentru ceea ce fac. ”Ei bine, Geraint va avea foarte mult respect acum.