Daytona 500: The Epic Photo Finish și mai multe dintre cele mai bune momente ale cursei

Cuprins:

Cupa Daytona 500 Sprint a NASCAR este aici! Dar punând cursa cu motorul într-o parte, este mult mai mult pentru difuzare decât satisface ochiul. Norocos pentru tine, am rotunjit cele mai bune biți din evenimentul pe care îl poți verifica dând clic aici!

Este asupra noastră! Cea mai mare cursă a sezonului de la NASCAR, Daytona 500 este tradiționalul colțar de perdele pentru Sprint Cup Series și este cu adevărat un spectacol de privit. Șoferi legendari precum Dale Earnhardt Jr., în vârstă de 40 de ani și Jimmie Johnson, în vârstă de 40 de ani, au concurat împotriva omologilor lor mai tineri, Chase Elliot, de 20 de ani, și Joey Logano, 25 de ani, pentru a traversa prima linie câștigătorului, iar băiatul nu a fost o cursă de văzut!

Lucrurile au decurs într-un început incredibil când Catina Mack a cântat o redare emoționantă a imnului național. Aruncări de fani ai standului care semnalează la fiecare cuvânt, cu berile ridicate și aplauzele furioase ale peste 200.000 de spectatori care sună în jurul Daytona International Speedway.

La fel ca în aproape toate evenimentele sportive din aceste zile, a existat o prezență puternică a celebrității în audiență. Împăratul Gerard Butler, în vârstă de 46 de ani, care a participat la Marele Mareșal pentru Daytona 500 din acest an. A ajuns să rostească celebrele cuvinte: „Șoferi, porniți-vă motoarele” și a părut încântat că a fost acolo urlând celebrele cuvinte și distra mulțimea.

În ceea ce privește cursa în sine, a fost un fior un minut. Dale a reușit să lupte din timp cu conducerea de la Chase, din turul 5. După un început slab, Chase a căzut pe locul trei în spatele lui Joey, când experiența sa a început să se stabilească.

Apoi, groaza a izbucnit pentru liderul de poliție Chase, care s-a prăbușit la turul 20 în turul 4, care a fost descris ca „fierbinte” de comentatori. A intrat în iarbă și a smuls nasul de pe mașină. El era afară!

Jimmie Johnson a început să obțină propriul său avantaj în cursă și a condus din turul 64, după ce Denny Hamlin a condus din turul 24. Cu toate acestea, conducerea sa a fost scurtată doar câteva ture mai târziu și Kyle Busch, campioana apărătoare a Cupei Sprint, în calitate de plumbul a continuat să se schimbe.

În turul 96, aproape la jumătatea perioadei de la marele accident al zilei a avut loc între Chris Buescher și Matthew DiBenedetto, care s-au dezlănțuit la rândul său și s-au prăbușit cu Chris și și-au încheiat ambele zile într-o manieră spectaculoasă. Epavele mașinilor au fost ulterior o adevărată vedere!

Cursa favorită a fanilor și a fanilor Dale a ajuns la un final spectaculos în turul 170, când s-a abătut, ca Chase, din cursă după ce s-a târât pe locul 5 și a pus o provocare târzie pentru poziția superioară.

Însă sfârșitul, acum acesta a fost un punct de discuție! A fost probabil cel mai apropiat final în Daytona 500 EVER. Cumva, cu doar câteva centimetri, Denny, care condusese în majoritatea turelor din cursă, care a câștigat ziua!

Poți să crezi că Denny a sfârșit învingător? Adică, a fost surprinzător faptul că Chase se prăbușea din cursă chiar la început.

care a fost momentul tău preferat despre Daytona 500? Crezi că șoferul potrivit a câștigat în final? Sună-ne mai jos!