Brooke Koepka câștigă deschiderea americană - victorioasă în cel de-al doilea turneu major al Golfului din 2017

Image

El a făcut-o! Brooks Koepka s-a luptat printr-o etapă finală zdrobitoare la Erin Hills, WI, pentru a deveni campioana US Open 2017. Avem detalii despre victoria sa incredibilă.

Toată grindina Brooks Koepka ! S-a luptat prin patru zile de joc incredibil de greu pentru a revendica campioana din 2017 a US Open. A fost o zi grea de joc prin runda finală din 18 iunie, la Erin Hills, WI, iar în cele din urmă, tânărul de 27 de ani s-a găsit în vârful clasamentului când jocul s-a încheiat. Aceasta este prima sa victorie într-un turneu important, dovedind că cel de-al 22-lea jucător clasat din lume este acum una dintre cele mai bune vedete ale golfului profesionist.

Runda sa finală de cinci sub a ajutat să-și asigure locul în istoria golfului, deoarece a terminat cu un remarcabil șase păsări și un bogey pentru a ajunge la sub 16 ani pentru turneu. Scorul său face legătura cu Rory McIlroy din Irlanda de Nord în 2011 pentru câștigul cel mai scăzut la egalitate din istoria US Open. Lucrurile au fost ușor ușoare pentru Brooks când Rory și Jason Day, 29 de ani, au fost tăiați pe 16 iunie după ce au deschis dezastruoase două runde. Rory este al doilea jucător clasat pe lume, iar Jason este numărul trei, așa că a fost un șoc să-i văd pe amândoi plecând acasă atât de devreme.

Dustin Johnson, 32 de ani, cel mai bine clasat jucător din lume, spera să repete la US Open campion, dar a avut o competiție mai devreme, deoarece Rickie Fowler, 28 de ani, a apărut ca jucător dominant în turneu. Nativul din California nu a câștigat niciodată o majoră și își căuta prima șansă de a deține unul dintre cele mai mari patru trofee ale golfului deasupra capului său. Dustin a fost foarte favorizat să câștige Masters în aprilie, dar a trebuit să se plece după ce a călcat pe scări la casa sa de închiriere și a rănit spatele în ajunul turneului. Cu US Open fiind următorul major din circuit, el a avut multe de dovedit. A devenit din nou tată când la începutul săptămânii, logodnicul Paulina Gretzky, 28 de ani, a născut cel de-al doilea fiu al cuplului pe 13 iunie. În cele din urmă, nu a fost nici Rickie, nici ziua lui Dustin, deoarece Brooks a luat US Open.

Brooks Koepka are un US Open și o prietenă. Care este numele ei va fi greșit

amintit de multă vreme. pic.twitter.com/famdARRu9d

- Brad Galli (@BradGalli) 19 iunie 2017

, trimiteți-vă felicitările către Brooks în comentariile noastre. Te bucuri că a câștigat US Open?