Barcelona face revenirea istorică a Ligii Campionilor: învinge PSG în avans

Cuprins:

Stai, Barcelona a făcut asta doar? Cum au făcut asta ?! Echipa lui Lionel Messi a reușit o revenire pentru vârstă pe 8 martie, învingându-l pe Paris Saint-Germain, în timp ce a marcat suficiente puncte pentru a se asigura că vor avansa în următoarea rundă a Ligii Campionilor!

Uitați de revenirea New England Patriots asupra Falconilor din Atlanta din Super Bowl 51. Acest lucru este și mai ireal. Toată lumea a scris Barcelona de după ce a pierdut la Paris Saint-Germain în 14 februarie. Înfrângerea cu 0-4 în prima etapă a etapei a 16-a a însemnat că Barca trebuia să înscrie cel puțin 5 puncte în etapa a doua pe 8 martie, toate păstrând PSG - una dintre cele mai bune echipe din lume - fără gol. A ajunge la sferturile de final părea practic imposibil.

Ei bine, să scoți imposibilul este ceea ce fac cel mai bine Lionel Messi, 29 de ani, Neymar, 24 de ani, Sergi Roberto, 25 de ani și restul blaugranilor! După 95 de minute de joc, fluierul final a fost suflat și scorul a fost 6-1, Barcelona înregistrând suficiente puncte pentru a avansa la următoarea etapă a turneului!

Cele mai tari vânători din Paris Saint-Germain - poze

Nici o echipă nu s-a întors vreodată de la un deficit de patru goluri pentru a trece în runda următoare, potrivit The Guardian, dar Barcelona a făcut-o. Când partida a început, Barcelona știa că trebuie să meargă din greu - și au mers greu!

Luis Suarez, 29 de ani, a dat startul acestei reveniri istorice la două minute în joc, asigurând primul gol. Andres Iniesta, 32 de ani, l-a ridicat pe Barca cu 2-0 la minutul 42, deși a avut ajutor de la Layvin Kurzawa de la PSG, 24. După ce Andres a făcut un șut la poartă, Layvin a marcat accidental pe propria echipă, menținând ritmul lui Barca în viață.

Cea mai bună echipa dracului din lume, obiectivul câștigător #Barcelona #UCL #FCBPSG #viscabarca ❤️? pic.twitter.com/8l7LcOEAgO

- キ ツ ネ ザ ル (@ismafromthetrap) 8 martie 2017

Golul liber de AMYING al lui Neymar în victoria ISTORIC. Barcelona vs PSG highli

t.co/8SNkMJlM2h prin @YouTube

- owusu emmanuel (@ oae2gain) 8 martie 2017

Legenda lui Liverpool, reacția lui Steven Gerrard la golul câștigător al echipei Barça! Acesta este aur! pic.twitter.com/wFdT9e6lBU

- Barcelona Worldwide (@BarcaWorldwide) 8 martie 2017

Gama: Nimeni nu a revenit vreodată de la un deficit de 4 goluri în #UEFA

Barcelona: ține-mi berea

#Barca pic.twitter.com/kLiXFLBOeG

- PimpStarTroope MaK_G (@Da_MaK_G) 8 martie 2017

Golul lui Sergi Roberto pic.twitter.com/nxA8OhZWi8

Messi a marcat în minutul 50, după ce a fost chemat un penalty în urma unui accident între Neymar și Thomas Meunier, 25. Cu Barca s-a impus cu 3-0 (4-3 pe total), fanii Blaugrana au fost la margine - doar să sufere un atac de cord aproape când Edinson Cavani, 30 de ani, a marcat pentru PSG. Asta a făcut sarcina lui Barcelona mult mai grea. Dacă Barcelona ar înscrie cinci goluri, s-ar impune cu PSG în total, 5-5. Cu toate acestea, PSG va câștiga egalitatea, deoarece a marcat un gol în deplasare pe terenul lui Barca.

Parcă s-a terminat jocul. Acum, Barca trebuia să mai marcheze încă trei goluri înainte de finalizarea partidei. Cumva, au făcut asta! Nu va fi până în minutul 87 până când Blaugrana a marcat din nou, cu Neymar lovind cu lovitura liberă. Superstara braziliană va înscrie din nou două minute mai târziu, transformând un penalty pentru egalarea echipelor 5-5 în total. Cu timpul făcând clic, Sergi avea să devină eroul lui Barcelona, ​​apăsând la o lovitură liberă de la Neymar pentru a preveni eliminarea!

Un. Fi. Lievable. Această victorie pune Barcelona din nou în cărțile de istorie, întrucât au oprit eliminarea. După extragerea acestui miracol, există vreo echipă care să-l poată împiedica pe Barca să câștige campionatul?

Sunteți uimiți că Barcelona a reușit să scoată această revenire? Crezi că vor câștiga Liga Campionilor?